Bulgaristan Turistik Vize

BULGARİSTAN VİZE

Bulgaristan Turistik Vize, Bulgaristan’a turistik, ticari veya transit içerikli seyahat gerçekleştirecek kişiler için geçerli bir Bulgaristan vize uygulamasıdır. Bulgaristan’da bulunan aile, akraba, arkadaş ziyaretleri için yapılacak seyahatleri kapsayan vize bir turistik vize kategorisidir. Ayrıca Bulgaristan’da iş görüşmesi, toplantı, fuar ve ticari bir faaliyetlerde bulunacak kişiler için de geçerli olan vize de bir ticari vize türüdür. Bulgaristan’a yapılacak turistik gezilerde, 90 günden az sürecek seyahatlerde normal pasaport sahibi Türkiye vatandaşları Bulgaristan Vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

BULGARİSTAN TURİSTİK VİZE EVRAKLARI:

  1.  Pasaport (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli)
  2.  İki (2) adet Biometrik Fotoğraf (Güncel, beyaz fon üzeri)
  3.  Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Güncel, kaşe ve imzalı)
  4.  Konfirme Edilmiş Hotel Rezervasyonu
  5.  Banka Hesap Özeti (Seyahat ve konaklama masraflarınızı karşılayacak miktarda bakiyenizin olması gerek)
  6.  Muvafakatname (18 yaşından küçük yolcular için, Noter onaylı)

* Değerli Ziyaretçilerimiz, vize başvurusunda bulunacağınız evraklarda Konsolosluk tarafından  en fazla 6 ay geçerli evrak kabul edildiğini unutmayınız.

Önemli Notlar:

  • Bulgaristan vize işlemleri 5-7 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. (Bulgaristan ve Türkiye Resmi tatilleri ile konsolosluğun iş yoğunluğunun fazla olduğu döneme denk gelen vize başvurularında bu süre uzayabilmektedir.)
  • Otel rezervasyonlarınızı Vize Servisi ofisimizden Temin edebilirsiniz.
  • Seyahate araçla gidecek iseniz Yeşil Sigorta (Uluslararası Araç Sigortasıve Uluslararası Ehliyetinizi yaptırmadan yola çıkmayınız.
  • Bulgaristan’a kayak için giden kişiler mutlaka 30.000 Euro teminatlı Kayak Sigortası yaptırılmasını tavsiye ediyoruz.

BULGARİSTAN TURİSTİK VİZE:

Bulgaristan’a gitmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ülkenin sınırları içerisinde belirli bir süre boyunca bulunma hakkı kazanabilmeleri için vize almaları gerekir. 90 günü aşmayan sürelerde Bulgaristan’a gidecek olan kişiler, seyahat amaçlarına uygun bir kısa süreli vize talebinde bulunmaları gerekir. Yapılacak olan Bulgaristan gezisi kayak yapmak, yaz tatilini değerlendirmek veya kültürel gezi gibi bir amaçla yapılacağı zaman, istekte bulunulması gereken en uygun kısa süreli vize Bulgaristan Turistik Vizesidir. Bu vize ile ülkede kısa süreli olarak ve tek giriş hakkına sahip olarak seyahat edilebilir.
Bulgaristan Turistik Vize talebi yapılırken hazırlanacak olan belgeler diğer vize türlerine göre daha standart ve temel evraklardan oluşsa dahi eksiksiz olmaları, doğru şekilde, doğru bilgiler içerecek şekilde ve gerekli yerlerden onaylanarak hazırlanmaları, yapılan başvurunun olumlu sonuçlanmasında etki eder.

BULGARİSTAN TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ


Bulgaristan Turistik Vize, Bulgaristan’a turistik içerikli seyahat gerçekleştirecek kişiler için geçerli bir Bulgaristan vize uygulamasıdır. Bulgaristan’da bulunan aile, akraba, arkadaş ziyaretleri için yapılacak seyahatleri kapsamayan bir vize kategorisidir. Ayrıca Bulgaristan’da iş görüşmesi, toplantı, fuar ve ticari bir faaliyetlerde bulunacak kişiler için de geçerli olmayan bir vize türüdür.
Bulgaristan Turistik Vize başvuru işlemleri, başvuru yapılan tarih itibariyle maksimum 5 ile 7 iş gününde neticelenmektedir. Bulgaristan turistik vize başvuru işlemlerine başlamak için yeterli olan ideal süre bir (1) haftadır.
Bulgaristan Turistik Vizesi için gerekli evraklar arasında dikkat edilmesi gereken husus ise Bulgaristan otel rezervasyon konfirmasyonudur. Başvuru yapılan konsolosluk, otelde kalınacağı beyan edildikten sonra vizeyi verir. Bulgaristan’daki otelden alınan konfirmede (rezervasyonda) hangi tarih aralığında, ülkede kaç gün kalınacağı, ödenen otel ücret miktarı ve rezervasyon numarası yer alır. Otelin, telefon, faks, e-Mail ve bu rezervasyonu yapan kişinin Adı, Soyadı ve imzası da otel rezervasyonu belgesi içindedir. Vize talepleri değerlendirilirken konsolosluk görevlileri otelden onay alırlar ve sınırdan geçerken de otel rezervasyonunun doğruluğu buradaki görevliler tarafından kontrol edilir.

BULGARİSTAN TURİSTİK VİZE

işlemleri için zorunlu olan evraklardan bir diğeri de uluslararası geçerliliği olan Seyahat Sağlık Sigortası’dır. Bulgaristan Turistik Vize başvuru evrakları arasında bulunması zorunlu olan bu belge, uluslararası geçerlilikte ve en az 30.000 Euro teminatlı ile kişinin Bulgaristan seyahat tarih aralıklarını kapsayacak şekilde hazırlanmalıdır. Bulgaristan Turistik Vize evrakları arasında başvuru merkezlerine ibraz edilecek Seyahat Sağlık Sigortası, orijinal belge olarak sunulmalıdır.
Vize Servisi, Bulgaristan Turistik Vize işlemlerinde evrak takibinin yanında seyahat için gereken Otel Rezervasyonu ve Seyahat Sağlık Sigortası işlemlerinde de yardımcı olur. Bulgaristan vize prosedürleriyle ilgili her türlü bilgiye web sitemizden ulaşmakla birlikle, Vize Servisi temsilcileriyle iletişime geçildiği takdirde şahsa özel koşullar hakkında bilgi alarak, vize işlemlerinin daha sağlıklı bir şekilde yürütülmesinde de elimizden gelen Tüm Çabayı göstereceğimizden hiç Kuşkunuz olmasın.
Bulgaristan Turistik Vize işlemlerinde bulunacak 12 yaş altı çocuklar için ise Bulgaristan vize ücreti alınmamaktadır. 12 yaş altı çocuklar için Bulgaristan Turistik Vize harç bedeli alınmazken söz konusu kişiler için pasaport, Seyahat Sağlık Sigortası ve Bulgaristan Vize Başvuru formu doldurulması zorunludur.

BULGARİSTAN TURİSTİK VİZE SCHENGEN VİZESİ DEĞİLDİR.

Bulgaristan turistik vize ile bu bölgede gidilebilen ülkelere seyahat edilemez. Ancak geçerli Schengen vize ile Bulgaristan’a giriş yapılabilse de dikkat edilmelidir. Bulgaristan’a gitmek için pek çok kişi Schengen vizesi alıyor. İşe yaradığını düşünse de Bulgaristan’a bu vize ile gidenler, ikinci Schengen Vize başvurularında, ülkesinden gelen “Benim Ülkeme gideceğini beyan etmene istinaden verdiğimiz Schengen vizesi ile Bulgaristan vizesi gibi kullandın. Yalan beyanda bulundun” cevabıyla karşılaşarak talep edilen yeni vize alımında sorun yaşama ihtimali yüksek olur. Schengen vizesi ile Bulgaristan’a seyahat etmek doğru değildir.
Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan Avrupa Birliği (EU) üyeleri olmalarına rağmen, henüz Schengen bölgesine kabul edilmediler. Bulgaristan Turistik Vizesi ile Schengen Bölgesi’ne geçiş yapılamaz. Bulgaristan Vizesi çok girişli ise Romanya, Hırvatistan ve Karadağ ülkelerine seyahat edilebiliyor.

BULGARİSTAN VİZE BAŞVURU FORMU HAKKINDA

Bulgar vizesi almak isteyenler Bulgaristan vize başvuru formunu doldurmakla yükümlüdürler. Eksiksiz ve diğer vize başvuru evraklarıyla tutarlılık içermesi gereken Bulgaristan vizesi başvuru formu gerçek bilgileri içermelidir. Bulgar konsolosluğunun vize sürecinde başvuru dosyanızda gördüğü çelişkili bilgi veya bilgiler vize talebinizin ret ile sonuçlanmasına sebebiyet verebilir. Bulgaristan vize başvuru formu Türkçe veya İngilizce dillerinde doldurulabilir. Bütün bilgileri eksiksiz ve gerçeğe uygun şekilde formdaki ilgili yere yazdıktan sonra atacağınız imzanın pasaportunuzdaki ile aynı olması gerekmektedir. Vize başvuru formunda belirttiğiniz ülkeye giriş ve ülkeden ayrılır tarihlerinizin dilekçe yazan tarihlerle uyumlu olduğuna, pasaport numarası, kimlikteki ad ve soyadı gibi ayrıntılara dikkat etmeyi unutmayın. Bulgaristan vize başvuru formunu aşağıdaki linklerden bilgisayarınız indirebilirsiniz.

ACİL BULGARİSTAN TURİSTİK VİZESİ BAŞVURUMUZ KAÇ GÜNDE SONUÇLANIR?

Bulgaristan Konsolosluğu Edirne, Bulgaristan Konsolosluğu Bursa ya da Bulgaristan Büyükelçiliği uygulamalarında Bulgar vizesi bir (1) haftada sonuçlandığını duyurulsa da pratikte üç (3) günde sonuçlanmaktadır. Bir (1) hafta öngörülen süre olmakla birlikte vizenin çıkışı gecikebilir ya da erken çıkabilir. Ölüm ve önemli sağlık durumlarında Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği, vizeyi bir (1) günde veriyor. Bu tip önemli veya acil hareket gerektiren durumlarda deneyimli temsilcilerden oluşan Vize Merkezi ekibi ile iletişime geçerek durumunuzun önemini bildirdiğiniz takdirde size yardımcı olunacaktır. Acil Bulgaristan Turistik vizesi için Acentamız  ile temasa geçiniz

BULGAR TURİSTİK VİZESİ UZUN SÜRELİ ÇOK GİRİŞLİ VİZE ALINABİLİR Mİ?

Bulgaristan Turistik Vizesi tek girişli vize ile Bulgaristan’daki hotelde kalacağınızı beyan ettiğinizde en fazla 15 günlük bir vize verilir. Kış sezonlarında Bulgaristan Turizm Bakanlığı’nın yaptığı istisnai uygulama ile kayak merkezlerine gitmek amacıyla sezon boyunca 2-3 rezervasyon sunanlar için Nisan 15’e kadar çok girişli vize veriyor.
Bu dönem dışında istisna olan bir diğer vize talebi de 60-90 güne kadar ikamet izni çıkabilen Bulgaristan Sağlık Turları’dır. Bunun için Bulgaristan Turistik Vizesi için başvuran kişi Bulgaristan’daki Sağlık Turu’na katılacağına dair sanatoryum doktorundan imzalı davet mektubu gerekmektedir. Sağlık turu için temsilcilerimizden yardım alabilirsiniz.