Bansko Vizesi

Bulgaristan Bansko  Turistik ve Ticari Vize İşlemleriniz İçin Sadece Bizi Aramanız veya  e-mail Göndermeniz Yeterli.

İstanbul  Merkez Ofisi:

Mesihpaşa Mah. Mesihpaşa cad. Aybey İş merkezi no:2 Kat:3 D:21 Aksaray / İstanbul

  • Mobile: +90 5336005391 (Whatsapp – Viber )
  • +90 533 6005388
  • +90 532 6466557
  • Ofis: +90 2126383353
  • Email:info@aldeaturizm.com
Bansko Vize , Bansko Vizesi , Bulgaristan Vizesi

Bansko Hakkında Bilgi:

Bulgaristan’ın büyüleyici şehri Bansko, Pirin Dağları’nın eteklerinde bulunan meşhur bir tatil beldesidir. Sahip olduğu birbirinden güzel kayak pistleri ile özellikle kış aylarında dünyanın her yerinden turisti kendisine çekmeyi başaran bu eşsiz kent hakkında her şey oldukça büyüleyicidir. Antik çağlara kadar uzanan tarihi ile dikkat çeken Bansko, 9. yüzyılda Bulgaristan topraklarına dahil edilmiştir. Bansko 1912 yılına kadar ise Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altında kalmıştır. Kurulduğu günden bu yana hızla gelişen Bansko, günümüzde dünyanın en sevilen kış tatili lokasyonlarından biri olmayı başarmıştır. Bansko her ne kadar kayak turizmiyle öne çıkan bir lokasyon olsa da yaz aylarında da pek çok macera sever için öncelikli tatil rotalarında biridir. Yaz sezonunda dağ yürüyüşü ve dağ bisikleti gibi aktiviteler ile öne çıkan Bansko, bahsi geçen aktiviteler sırasında ziyaretçilerine sunduğu eşsiz manzaralarla da dikkat çekmektedir. Bansko ile ilgili bilgilerden bir diğeri ise bölgenin eğlenceli gece hayatıdır. Bansko’nun en popüler yerlerinden biri olan Pirin Caddesi ise bu eğlencelerin merkezidir. Caddedeki kafe, bar ve restoranlar Bansko’nun eğlence dolu gecelerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebeple şehri ziyaret edecek tüm turistlere Pirin Caddesi’nde bir mekana giderek bölgenin eğlenceli dünyasına tanık olmaları tavsiye edilmektedir. Dünyanın en iyi kış destinasyonlarından biri olarak kabul edilen Bansko’yu ziyaret etmek isteyen tüm turistlerin yanlarında termal kıyafetler getirmeleri önerilmektedir. Bunun dışında kar yanığı çoğu zaman göz ardı edilen bir şey olduğu için hatırlatmakta fayda vardır ki bölge kış mevsiminde ziyaret edilecekse bile tüm turistlerin yüksek faktörlü bir güneş kremi temin etmeleri gerekmektedir.

Bansko’nun Tarihi

Bulgaristan’ın Blagoevgrad isimli ilçesinin idari merkezi olan Bansko, Pirin Dağları’nın eteğinde bulunmaktadır. Deniz seviyesinin 925 metre yüksekliğinde bulunan şehir, Balkanların en büyük kayak merkezi olarak dikkat çekmekte ve oldukça popüler bir kış tatil beldesi olarak kabul edilmektedir. Bunun dışında yaz mevsiminde de dünyanın hemen her yerinden pek çok turisti kendisine çekmeyi başaran Bansko’nun kuruluşuyla ilgili de birkaç efsane bulunmaktadır. Bunlar arasında “Peruns” adı verilen bir Slav kabilesinin Bansko’yu kurduğu yönündeki efsane ise çok sayıda etnografik metin ve hitabetle desteklenerek halk tarafından da kabul edilmektedir.  Bölgenin erken tarihiyle ilgili son dönemlerde yapılan çalışmalar göstermiştir ki Bansko, antik çağlardan beri bir yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Çalışmalar farklı dönemlerde Trakyalılar, Romalılar, Bizanslılar ve Slavların da bölgede iskan ettiğini göstermektedir. Bansko’nun Bulgar topraklarına dahil olması ise 9. yüzyıla uzanmaktadır. Sonraki birkaç yüzyıl boyunca Bizanslılar ve Bulgarlar arasında gidip gelen bu topraklar, daha sonraki süreçte Osmanlı’nın egemenliği altına girmiştir. 1912 yılına gelindiğinde ise Bansko Osmanlı Devleti’nin egemenliğinden çıkmıştır. Günümüzde oldukça popüler bir kayak merkezi olan Bansko, sahip olduğu müzeleri ile de dikkat çeken bir lokasyondur. Bölgenin kültürel değerlerini en güzide eserlerle tanıtan bu müzeler Bansko’nun sanat tarihine de ışık tutmaktadır.

Bansko Denildiğinde İlk Akla Gelenler

Bulgaristan’ın Blagoevgrad ilçesinin merkezi olan Bansko, Pirin Dağları’nın eteğinde bulunan büyüleyici bir şehirdir. Görkemli dağlarıyla herkesin aklını başından alan Bansko’nun en belirgin özellikleri arasında ise hiç şüphesiz ki efsanevi kayak pistleri yer almaktadır. Bansko deniz seviyesinden 925 metre yükseklikte bulunan ve dolayısıyla kış aylarına gelindiğinde bol kar yağışının etkisi altında kalan bir bölgedir. Karlı dağlarının yanına sahip olduğu kayak merkezleri de eklenince Bansko pek çok kişi için önemli bir kış tatil rotası olmaktadır. Bansko her ne kadar karlı dağları ve ünlü kayak merkezleriyle bilinen bir lokasyon olsa da yaz aylarında da pek çok maceraperest turist bölgeye yoğun ilgi göstermektedir. Pirin Dağları’nda bulunan pek çok yürüyüş rotası turistlere enfes manzaralar sunmaktadır. Ayrıca dağ bisikleti imkanı da yaz aylarında bölgeye pek çok kişiyi çekmektedir. Bansko’nun öne çıkan bir diğer yeri de Pirin Caddesi’dir. Şehrin bu bölgesi bünyesinde pek çok hediyelik eşya dükkanı, bar, restoran ve kafe barındırmasıyla dikkat çekmektedir. Pirin Dağı’nın enfes manzarasını sunan bu cadde özellikle kış gecelerinde bölgeye akın eden yüzlerce turist ile dolup taşmakta ve soğuk Bansko gecelerini ısıtan eğlenceleriyle herkesi büyülemektedir. Bunların dışında Bansko; Rila Manastırı, Kutsal Üçlü Kilisesi ve Neofit Rilski Müzesi gibi tarihi ve kültürel mekanlarıyla da ziyaretçilerini büyülemeyi başarmaktadır.

Bansko’ya Gideceklere Tavsiyeler

Bulgaristan’ın en özel lokasyonlarından Bansko, Pirin Dağları’nın eteğinde bulunan eşsiz bir şehirdir. Kayak merkezleriyle meşhur olan bu kenti ziyaret edecek olan tüm turistlere Bansko’da kayak yapmadan dönmemeleri tavsiye edilmektedir. Bansko bünyesinde 16 kayak pisti bulundurmaktadır ve bunlardan en yükseği 2600 metre yüksekliği ile Todorka Dağı’nın zirvesine yakın bir yerde konumlanmaktadır. Bunun dışında her seviyeye uygun pistler de bölgede mevcuttur. Kayak yapmayı bilmeyen ziyaretçiler için eğitmenler tarafından kısa ve oldukça faydalı eğitimler verilmektedir. Hiç deneyimi olmasa da Bansko’nun meşhur kayak pistlerinin tadını çıkarmak isteyen tüm ziyaretçiler bu eğitimlerden faydalanabilmektedir. Bansko her ne kadar kayak ile özdeşleşmiş bir yer olsa da elbette ki yalnızca bundan ibaret değildir. Bölge; Türk hamamı, jakuzi, SPA, ısıtmalı havuz ve sauna gibi birbirinden lüks dinlenme yerleriyle en soğuk kış günlerinde bile kendisini ziyaret eden turistlerin içini ısıtacak fırsatlarla doludur. Özellikle kış tatili için Bansko’ya giden ziyaretçilerin bu muhteşem seçenekleri değerlendirerek kendilerini şımartmaları tavsiye edilmektedir. Dağ yürüyüşü ve dağ bisikleti ise yaz döneminde Bansko’da yapılabilecek en eğlenceli aktivitelerden bazılarıdır. Pirin Dağı’nda dağ bisikleti için yedi parkur bulunmaktadır. Zorlu parkurlarda turistler heyecan dolu anlar yaşayabilmektedir. Vihren Dağı ise 3000 metre yüksekliğiyle pek çok macera severin Bansko’daki ilk rotalarındandır. Sunduğu manzaralarla pek çok kişiyi kendisine hayran bırakan bu dağın zirvesine çıkmak isteyen ziyaretçilerin, uzman rehberlerle yolculuk yapılmasına olanak sağlayan firmalarla görüşmeleri önerilmektedir.

Bansko’ya Giderken Alınması Gerekenler

Bulgaristan’ın Pirin Dağları’nın eteğinde bulunan Bansko, oldukça popüler bir kış tatil beldesidir. Özellikle kayak merkezleri ile dikkat çeken bu lokasyonu kış sezonunda ziyaret edecek tüm turistlerin yanlarında termal kıyafetler getirmeleri önerilmektedir. Termal kıyafetlerin dışında şapkalar, boyunluklar, kulak koruyucular ve tutuculuğu yüksek su geçirmez ayakkabılar Bansko’yu ziyaret edecek tüm turistlerin bavulunda bulunmalıdır. Kayak yapmak isteyen fakat kayak kıyafetlerini kiralamak istemeyen ziyaretçilerin ise kayak ceketi, kayak pantolonu ve kayak eldiveni gibi özel kıyafetleri temin edip yanlarında getirmeleri gerekmektedir. Ayrıca gözlük yahut kayak maskesi de Bansko seyahati için oldukça önemli eşyalardandır. Ayrıca Bansko’yu kış aylarında ziyaret edecek herkesin soğuk ve sert havanın olumsuz etkilerini en aza indirgemek için nemlendirici kremlerini yanlarında getirmeleri tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra kar yanığından korunmak adına yüksek faktörlü güneş kremlerinin de muhakkak bavula eklenmesi gerekmektedir. Bansko kayak dışında hamam, sauna, SPA ve ısıtmalı havuzlarıyla da meşhur bir lokasyondur. Bu tarz mekanlarda bedenlerini rahatlatmak isteyen tüm turistlerin mayolarını yanlarında getirmeleri gerekmektedir. Bansko’yu yaz aylarında ziyaret edecek turistlerin de her ihtimale karşı yanlarına birkaç parça kalın kıyafet almaları tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra sandalet, hafif yürüyüş ayakkabısı, böceksavar, yağmurluk ve su geçirmez telefon kılıfı gibi eşyalar da yaz döneminde gerçekleştirilen Bansko seyahatinin kalitesini arttırmaktadır.

Bansko Hakkında İlginç Bilgiler

Bulgaristan’ın Blagoevgrad ilçesinin merkezi olan Bansko kayak turizmiyle ünlü bir kenttir. Güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakan bu şehir, her geçen gün daha fazla insan tarafından keşfedilse de hâlâ hakkında bilinmeyenlerle tüm ziyaretçilerini şaşırtmayı başarmaktadır. Pirin Dağları’nın eteklerinde bulunan Bansko, 475 kilometrekarelik bir alana yayılmaktadır. Deniz seviyesinden 925 metre yükseklikte bulunan bu bölgedeki kayak pistleri ise 75 kilometrelik bir alanı kapsamaktadır. Bu pistler arasında en zor olan parkurlar ise siyah ile işaretlenmiş olanlardır. Bansko kayak turizmi için en uygun bütçeli lokasyonlardan biri olarak kabul edilmektedir. Bunun dışında kent 2016 yılında National Geographic’in kış için en iyi on destinasyon listesinde de kendine yer bulmayı başarmıştır. 2017 yılında ise the British Daily Mirror’un yaptığı listeye göre Bansko, dünyanın en iyi on kayak merkezi arasında yedinci sırada yer almıştır. Bansko her ne kadar kayak merkezleriyle ünlü bir kış tatil beldesi olsa da bünyesinde bulunan tarihi yapılar ve müzelerle de dikkat çeken bir lokasyondur. Bölgede Bansko’nun etkileyici tarihini yansıtan 130’u aşkın tarihi mimari yapı ve anıt bulunmaktadır. Bunun dışında Bansko yalnızca kış aylarında değil yaz döneminde de tüm ziyaretçilerine macera dolu bir tatil vaat etmektedir. Yaz döneminde genelde dağ bisikleti ve dağ yürüyüşleri ile dikkat çeken bu bölgede 400 metreyi aşan bir de su kaydırağı bulunmaktadır. Banderishka Polyana’da bulunan bu kaydırak, Avrupa’nın en büyük su kaydıraklarından biri olarak dikkat çekmektedir.

Kaynak: ytur.net

Bulgaristan’ın en güzel şehirlerinden derlenen bir gidilmesi gereken yerler listesinde mutlaka kendine yer bulacak bir bölge varsa o da hiç kuşkusuz Bansko’dur. Bölgenin en çok ziyaret edilme nedeni olan Todorka Dağı, kayak pistleri ve telesiyejleriyle mutlaka görülecek yerlerin başında gelmektedir. Bölgede kışın snowboard yapabilmek mümkünken yaz mevsiminde ise Pirin Dağı’nda trekking şansı, ziyaretçiler için kaçırılmayacak bir fırsattır. Ayrıca sporla iç içe olmayı seven turistlere Pirin Dağı’nda 7 parkurdan oluşan 42 kilometrelik bisiklet parkuruna katılmaları önerilmektedir.

Banskoda Gezilecek Yerler:

Bulgaristan Konsolosluğunda En Profesyonel ve En Ekonomik Vize İşlemleri için Bizi Aramanız veya email göndermeniz yeterli… Aldea Tour by KISMET

Bansko Gondol Kayak Teleferiği

Kış sezonunun vazgeçilmez hobisi olan Kayak zirvesine teleferik en pratik yoldan ulaştırmaktadır. Ziyaretçilerine eşsiz saatler sunmakla kalmayıp, onlara güzel bir deneyim kazandırmaktadır.

Bulgaristan Konsolosluğunda En Profesyonel ve En Ekonomik Vize İşlemleri için Bizi Aramanız veya email göndermeniz yeterli… Aldea Tour by KISMET

Bansko Aziz Trinity Kilisesi

Halkın büyük talebi ve çabasıyla yapılan Holy Trinity Kilisesi, Avrupa mimarisiyle dinin birleştiği bir ibadet yeridir. Halkın ve Dyado Lazko’nun büyük çabasıyla yaptırılan bu Kilise, ziyaretçilerine eşsiz bir tarihi mimari sunmaktadır.

Bulgaristan Konsolosluğunda En Profesyonel ve En Ekonomik Vize İşlemleri için Bizi Aramanız veya email göndermeniz yeterli… Aldea Tour by KISMET

Nikola Vaptsarov Müze Evi

Bulgaristan’ın Bansko şehrinde bulunmasının yanı sıra, anti faşist şair Nikola Vaptsarov’un anılarını, eserlerini ve hayatını hissederek öğrenebileceğiniz yer olan Nikola Vaptsarov Müze Evi; ziyaretçileri otantik ve yerel ambiyansına davet etmektedir.

Bulgaristan Konsolosluğunda En Profesyonel ve En Ekonomik Vize İşlemleri için Bizi Aramanız veya email göndermeniz yeterli… Aldea Tour by KISMET

Vihren Noktası

Bulgaristan’ın Bansko şehrindeki Pirin Sıradağları’nın en yüksek zirvesi olan Vihren, bahar ile yaz döneminde yemyeşil doğası, sonbahar ile kış döneminde ise uçsuz bucaksız beyazlığı ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. Manzara ve temiz doğa imkanını sunmakla kalmayıp, sporculara da kayak ve kamp imkanı sunmaktadır.

Bulgaristan Konsolosluğunda En Profesyonel ve En Ekonomik Vize İşlemleri için Bizi Aramanız veya email göndermeniz yeterli… Aldea Tour by KISMET

Bansko Vize

Bulgaristan’da laik eğitimin kurucusu olan Neofit Rilski’nin yaşadığı Neofit Rilski Müze Evi, Bulgaristan’ın önemli sembollerinden bir hale gelmiştir. Ziyaretçilere Neofit Rilski’nin yaşantısına dair bilgiler vermesinin yanı sıra dönemin mimarisini de net bir şekilde yansıtmaktadır.

Bulgaristan Konsolosluğunda En Profesyonel ve En Ekonomik Vize İşlemleri için Bizi Aramanız veya email göndermeniz yeterli… Aldea Tour by KISMET

Perivolas Bansko

2014 yılında inşa edilen Perivolas At Çiftliği, sadece at binmek isteyenlere değil, ayrıca doğanın tadını çıkarıp geleneksel yemeklerin tadına bakmak isteyen turistlere de hizmet vermektedir. Perivolas, Bulgaristan’ın Bansko şehrinde yer almaktadır. Perivolas civarında ayrıca avcılık ve balıkçılık yapılabilecek imkanlar da bulunmaktadır.

Bulgaristan Konsolosluğunda En Profesyonel ve En Ekonomik Vize İşlemleri için Bizi Aramanız veya email göndermeniz yeterli… Aldea Tour by KISMET

Bansko Buz Pateni Pisti

Ziyaretçilerini bembeyaz bir zeminle buluşturan Bansko Buz Pateni Pisti, Bulgaristan’ın Bansko şehrinde yer almaktadır. Bansko Buz Pateni Pisti, buz pateni için geniş bir alan sunmaktadır.

Bulgaristan Konsolosluğunda En Profesyonel ve En Ekonomik Vize İşlemleri için Bizi Aramanız veya email göndermeniz yeterli… Aldea Tour by KISMET

Razlog Tarih Müzesi

Bulgaristan için önem teşkil eden Bansko şehrinde yer alan Razlog Tarih Müzesi, otantik havası ve dekoru ile dikkat çekmektedir. 1903 yılında İlinden İsyanı’nda yıkılan müze binası orjinaline uygun şekilde yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini almıştır. Ziyaretçilerini geçmişe götürmekle kalmayıp, geçmişi yaşatmaktadır.

Bulgaristan Konsolosluğunda En Profesyonel ve En Ekonomik Vize İşlemleri için Bizi Aramanız veya email göndermeniz yeterli… Aldea Tour by KISMET
Bansko
Bulgaristan Konsolosluğunda En Profesyonel ve En Ekonomik Vize İşlemleri için Bizi Aramanız veya email göndermeniz yeterli… Aldea Tour by KISMET
Bansko
Bulgaristan Konsolosluğunda En Profesyonel ve En Ekonomik Vize İşlemleri için Bizi Aramanız veya email göndermeniz yeterli… Aldea Tour by KISMET
Bansko
Bulgaristan Konsolosluğunda En Profesyonel ve En Ekonomik Vize İşlemleri için Bizi Aramanız veya email göndermeniz yeterli… Aldea Tour by KISMET
Bansko
Bulgaristan Konsolosluğunda En Profesyonel ve En Ekonomik Vize İşlemleri için Bizi Aramanız veya email göndermeniz yeterli… Aldea Tour by KISMET
Bansko
Bulgaristan Konsolosluğunda En Profesyonel ve En Ekonomik Vize İşlemleri için Bizi Aramanız veya email göndermeniz yeterli… Aldea Tour by KISMET
Bansko
Bulgaristan Konsolosluğunda En Profesyonel ve En Ekonomik Vize İşlemleri için Bizi Aramanız veya email göndermeniz yeterli… Aldea Tour by KISMET
Bulgaristan Konsolosluğunda En Profesyonel ve En Ekonomik Vize İşlemleri için Bizi Aramanız veya email göndermeniz yeterli… Aldea Tour by KISMET
Bansko Kayak Pistleri Haritası
Bulgaristan Konsolosluğunda En Profesyonel ve En Ekonomik Vize İşlemleri için Bizi Aramanız veya email göndermeniz yeterli… Aldea Tour by KISMET