Bulgaristan Vize İşlemleri

Bulgaristan Vize İstiyor mu?

Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen Türk Vatandaşlarına uygulanan vize politikaları sahip oldukları pasaport türüne göre değişkenlik göstermektedir. Hususi (Yeşil) pasaporta sahip Türk Vatandaşları 180 gün içerisinde 90 gün süreyle yapacakları seyahatlerde vizeden muaftırlar. Hizmet(Gri), ve Diplomatik(Siyah) pasaport sahibi vatandaşlarımız 30 gün süreyle seyahatlerinde vizeden muafken, Umumi (Bordo) Pasaporta sahip Türk Vatandaşlarımızın ise yapacakları seyahatlerde vize almaları gerekmektedirler.

Bulgaristan Vize Türleri

Bulgaristan vize işlemlerini seyahat nedenlerine göre 5 kategoriye ayırmıştır. Bunlar;

  1. Turistik Vize
  2. Ticari Vize
  3. Aile/ Arkadaş/ Akraba Ziyareti Vizesi
  4. Transit Vize  
  5. Uzun Vadeli D Vize (Oturma İzni)

Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan’a seyahat edebilmek için vize almak isteyen Türk Vatandaşlarının; seyahat nedenlerine göre, almaları gereken vize türlerini belirleyip, vize türüne göre kendilerinden talep edilen evrakları tamamladıktan sonra Bulgaristan Konsolosluklarına ya da Bulgaristan Büyükelçiliklerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Bulgaristan Büyükelçiliği ve Konsoloslukları; ikamet bölgelerine göre vize işlemlerini gerçekleştirmektedirler.  İstanbul, Çanakkale, Kocaeli ve Sakarya şehirlerinde ikamet eden Türk Vatandaşlarının vize işlemleri için İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğuna müracaat etmeleri gerekir. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği ise şu illerden vize başvurusu almaktadır: Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gaziantep, Gümüşhane, Hatay, Hakkari, Isparta, Iğdır, Mersin, Kastamonu, Karaman,  Kars, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Kütahya, Kahramanmaraş, Malatya, Mardin, Muş, Niğde, Nevşehir,  Ordu, Rize, Osmaniye,  Samsun, Sinop, Sivas, Siirt,  Şırnak, Şanlıurfa,  Trabzon, Tokat, Tunceli, Van, Uşak, Yozgat, Zonguldak. Edirne’de Bulgaristan Konsolosluğu bulunmaktadır ve Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli şehirlerinde ikamet eden Vatandaşlarımızın vize işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Bursa’da bulunan Bulgaristan Konsolosluğu ise ikamet ayrımı yapmaksızın genel olarak Türk Vatandaşlarının vize başvurularını gerçekleştirmektedirler.

Bulgaristan Vizesi İçin İstenen Evraklar

Bulgaristan Vize başvuru formu: Vize başvurusu yapan kişi hakkında konsolosluğa bilgi veren bu formun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Pasaport: Minimum 1 yıllık geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. Var ise geçmişte kullanılan, vize fotokopileri

Seyahat planınızı destekleyen otel rezervasyonuz ve gidiş dönüş uçak biletinizi başvuru sırasında belgelemeniz gerekmektedir.

Seyahat ve sağlık sigortası: Bulgaristan seyahatinizde karşılaşacağınız herhangi bir aksi durumu karşılayabilecek Schengen bölgesi seyahat sağlık sigortası almanız gerekmektedir.

Banka Hesap Dökümü: Bulgaristan’da seyahat edeceğiniz süre için yetecek para miktarının hesabınızda var olduğunu gösteren 3 aylık hesap hareket dökümü konsolosluğa teslim edilmesi gerekmektedir.

Aile/ Arkadaş/ Akraba Ziyareti Vizesi İçin: Bulgaristan’da bir tanıdığınızın yanında kalacak iseniz tanıdığınızdan gelen davetiye mektubunu başvuru esnasında belgelemeniz gerekmektedir.

Ticari Vize: İş nedeniyle Bulgaristan’a seyahat etmeyi planlıyorsanız mutlaka resmi evraklarınızı belgelemeniz gerekmektedir.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan’a seyahat edecek Türk Vatandaşlarının evraklarını konsolosluğa teslim etmeleriyle birlikte sonuçlanma süresi yaklaşık olarak 5 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir. Ancak seyahat planınızda herhangi bir aksilik olmaması adına konsolosluğa vize başvurunuzu seyahat tarihinizden minimum 15 gün öncesinden yapmanızda fayda bulunmaktadır.

Bulgaristan Vize , Bulgaristan Vizesi , Bulgaristan Turistik vize