Bulgaristan Ticari Vizesi

BULGARİSTAN VİZE / TİCARİ

Bulgaristan’a 90 günden kısa sürecek olan iş amaçlı görüşme, toplantı, fuar ve ticari bir faaliyet amaçlı bir seyahat gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ülke sınırlarına giriş yapabilmesi için kısa süreli Bulgaristan Ticari Vize başvurusu yapmalıdır.

BULGARİSTAN TİCARİ VİZE EVRAK LİSTESİ:

 1. Ticari Davetiyenin Orijinali. (Bulgaristan’daki davet gönderen şirketin bulunduğu şehrin Polis Merkezi, Yabancılar Şubesi’nden onaylanmış olmalı)
 2.  Pasaport – En az bir (1) yıl geçerli.
 3.  Biometrik Fotoğraf – İki (2) adet 35×45 milimetre ölçülerinde. Son üç (3) ay içerisinde çekilmiş.
 4.  İşlemleriniz için, Bulgaristan Vizesi İşlemi Takip Belgesi.
 5.  Bulgaristan Başkonsolosluğu’na hitaben yazılan Dilekçe. Şirketinizin kaşeli, imzalı ve antetli kâğıdına, gidiş amacınızı ve görev belirtilmiş yazı.
 6.  Şirketin Faaliyet Belgesi, Şirketin Sicil Gazetesi, İmza Sirküleri, Vergi Levhası.
 7.  Şirketin Banka Hesap Cüzdanı Fotokopisi. (Seyahat ve konaklama masraflarınızı karşılayacak miktarda bakiyenizin olması gerek)
 8.  Bulgaristan Ticari Vizesi için başvuracak kişi çalışan ise yukarıdaki belgelere ek olarak
 9. SGK Dökümü (Son 3 aya ait)
 10. İşe Giriş Bildirgesi.
 11. Maaş Bordrosu – Kaşeli ve İmzalı.
 12. ​Sözleşmeli çalışan ise Noter tasdikli İş Sözleşmesi’nin orijinali.

9. Var ise Bulgaristan’dan Davetiye almış olduğunuz firma ile iş ilişkilerinizi kanıtlayan Fatura, Gümrük Beyannamesi, Sözleşme, Anlaşma vb. evraklar.

10. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. (Nüfus Müdürlüğü’nden alınır)

* Değerli Ziyaretçilerimiz, vize başvuruları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihli olduğundan emin olunuz.

3 ADIMDA BULGARİSTAN TİCARİ VİZE ALIMI

 • Hazırlamış olduğunuz evrakları adresimize kargo ile ulaştırın.
 • Evraklarınızın teslim alındığı bilgisini sizlerle paylaşıp, en uygun başvuru gününde vize başvurunuzu gerçekleştirmiş olacağız.
 • Başvuru işlemlerinizin sonlanmasının ardından pasaportlarınızı onayınıza sunarak kargo aracılığı ile sizlere ulaştıracağız.

ÖNEMLİ NOTLAR

:

 • Seyahate araçla gidecek iseniz Yeşil Sigorta (Uluslararası Araç Sigortası) ve Uluslararası Ehliyetinizi yaptırmadan yola çıkmayınız.
 • Bulgaristan sınırından girerken otel rezervasyon belgenizi yanınızda bulundurunuz.
 • Türkiye Oturum İzni sahibi yabancı vatandaşlar Bulgaristan vizesi başvurularını yalnızca Bulgaristan Konsolosluğu’na yapabilir.
 • Bulgaristan vize işlemleri 5-7 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. (Bulgaristan ve Türkiye resmi tatilleri ile konsolosluğun iş yoğunluğunun fazla olduğu döneme denk gelen vize başvurularında bu süre uzayabilmektedir)
 • Bulgaristan vize işlemleri ile ilgili karar yetkisi yalnızca Bulgaristan Konsolosluğu’na ve Bulgaristan Büyükelçiliği’ne aitttir.

BULGARİSTAN VİZE / TİCARİ

Bulgaristan’a iş amaçlı seyahat gerçekleştirecek olan Umuma Mahsus Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bu ülkeye giriş yapabilmeleri için Bulgaristan Ticari Vize almaları gerekir. İş görüşmesi, fuar, toplantı veya ticari bir faaliyet yürütecek olan ve 90 günü aşmayan bir süre ülkede bulunacak olanlar, seyahat amaçlarına uygun bir kısa süreli vize talebinde bulunmaları gerekir. Bulgaristan Ticari Vize ise bu amaçlara en uygun vizedir. Bu vize ile ülkeye tek giriş hakkına sahip olarak seyahat edilebilir. Ülkede kalma süresi verilen vizenin süresi kadardır. Bulgaristan Ticari Vize talebi için hazırlanacak olan başvuru dosyasında bulunması gereken evraklarda başvuru sahibinin işi ile ilgili de kanıtlar sunması gerekir. Ayrıca Bulgaristan’da gidilecek olan etkinlikten veya görüşülecek olan şirketten davetiye de alınması gerekir. Tüm belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması ve içeriklerinin doğru şekilde doldurulması, doğru bilgiler içermesi gerekir. Tabii alınacakları resmi kurumlar tarafından da imza, kaşe ve apostilli şekilde onaylanarak hazırlanmaları da işlemlerin olumlu bir şekilde tamamlanması için gereklidir.


BULGARİSTAN VİZE / TİCARİ İŞLEMLERİ

Bulgaristan Ticari Vizesi almak isteyen şirket sahipleri/ortakları veya şirket çalışanlarının ticari davetiye almaları gerekmektedir. Bulgaristan Ticari Vize için gereken evrakların en önemlisi Bulgaristan’daki firmadan gönderilecek olan davet mektubudur. Bulgaristan’dan davet mektubu gönderen şirketin, bulunduğu şehirdeki Yabancılar Şubesi’ne veya Emniyet Merkezi’ne onaylatması ve davetiyenin orijinal halini Ticari Vize başvurusunda bulunan kişi veya kişilere posta yoluyla göndermesi gerekmektedir. Bulgaristan Ticari Vizesi almak için gerekli olan davet mektubunun geçerlilik süresi en fazla üç (3) aydır. Eğer Bulgaristan seyahatinizin amacı ticari bir faaliyeti içermiyorsa Ticari Vize başvurusunda bulunamazsınız.
Uzun süreli Ticari Vize talebinde bulunuyorsanız Bulgaristan’da ticari ilişki içinde olduğunuz şirketten davet mektubu almanın yanında eğer varsa söz konusu şirketle ticari ilişki içinde olduğunuzu ispat eden anlaşma metni, sözleşme, gümrük beyannamesi gibi ticari faaliyeti belgeleyen evrakları da sunmanız gerekmektedir.

BULGARİSTAN VİZE / TİCARİ İŞLEMLERİ

Bulgaristan Ticari Vizesinin çıkış süresi normal koşullarda beş (5) iş günü olmakla birlikte, Bulgaristan Konsolosluğu’nun başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunduğu durumlarda ya da Konsolosluğun yoğunluğundan dolayı gecikebilir.
Bulgaristan ticari vize başvurusu işlemleri sırasında Bulgaristan Konsolosluğu gerekli bulduğu durumlarda ek evrak talebinde bulunabilir, vize başvuru sahibini mülakat için konsolosluğa çağırma yetkisine sahiptir.
Bulgaristan ticari vizesi talebinin Bulgaristan Konsolosluğu tarafından ret ile sonuçlandığı durumlarda Konsolosluk ve vize işlemlerini yürüten acente veya vize merkezi vize harç bedellerini başvuru sahibine geri ödememektedir. Vize sonucu ne olursa olsun, her koşulda vize harç bedellerinin geri ödemesi yapılmaz. Vize sonucuyla ilgili tek karar mercii Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliğine aittir.
Bulgaristan Ticari Vizeye sahibi olup, Bulgaristan’a özel araçla gidilecekse Yeşil Sigorta yaptırılması gerekmektedir. Vize Merkezi, gerektiği durumlarda Yeşil Sigorta’yı sizin adınıza çıkartabilmektedir. Ruhsat fotokopisini verdiğiniz takdirde Yeşil Sigorta’nın size teslim süresi bir (1) gündür.

BULGARİSTAN VİZE BAŞVURU FORMU HAKKINDA

Bulgar Vizesi almak isteyenler Bulgaristan Vize Başvuru Formu’nu doldurmakla yükümlüdürler. Eksiksiz ve diğer vize başvuru evraklarıyla tutarlılık içermesi gereken Bulgaristan vizesi başvuru formu gerçek bilgileri içermelidir. Bulgar Konsolosluğu’nun vize sürecinde başvuru dosyanızda gördüğü çelişkili bilgi veya bilgiler vize talebinizin ret ile sonuçlanmasına sebebiyet verebilir. Bulgaristan vize başvuru formu Türkçe veya İngilizce dillerinde doldurulabilir. Bütün bilgileri eksiksiz ve gerçeğe uygun şekilde formdaki ilgili yere yazdıktan sonra atacağınız imzanın pasaportunuzdaki ile aynı olması gerekmektedir. Vize başvuru formunda belirttiğiniz ülkeye giriş ve ülkeden ayrılır tarihlerinizin dilekçe yazan tarihlerle uyumlu olduğuna, pasaport numarası, kimlikteki ad ve soyadı gibi ayrıntılara dikkat edilmesi unutulmamalı. Bulgaristan vize başvuru formunu aşağıdaki linklerden bilgisayarınız indirebilirsiniz.
İstanbul, Edirne, Bursa bölgelerinden yapılan Bulgaristan turistik vize başvuruları için: Bulgaristan Vize Başvuru Formu
Ankara ve Gaziantep bölgelerinden yapılan Bulgaristan turistik vize başvuruları için:    Bulgaristan Vize Başvuru Formu

BULGARİSTAN VİZE / TİCARİ S.S.S

1 – Bulgaristan Ticari Vizesi için nereye başvurabilirim?

Bulgaristan Ticari Vizesi akredite olmuş acentelere, Vize Merkezi’ne başvurmanız Konsolosluk ve büyükelçiliklerine vize işlemlerinizi başvuruda bulunabilirsiniz.

2 – Bulgaristan Ticari Vizesi için başvuruda bulunmak istiyorum, fakat Bulgar firma bana davetiye gönderemiyor. Davetiyesiz Bulgaristan Ticari Vizesi için başvuruda bulunabilir miyim?

Bulgaristan Ticari Vizesi için davetiye şart. Bulgar firma size davetiye gönderemiyorsa konu ile ilgili müşteri temsilcilerimize danışabilirsiniz.

3 – Bulgaristan Ticari Vizesi için gereken davet mektubu ne kadar süre ile geçerlidir?

Bulgaristan Ticari Vizesi için gereken davet mektubunun geçerlilik süresi maksimum üç (3) aydır.

4 – Bulgaristan Ticari Vizesi almak Turistik Bulgaristan vizesi almaktan daha mı kolay?

Yabancı ülkelere yapılacak olan seyahatlerde o ülkeden gelen davet yazıları konsolosluklarda her zaman avantaj sağlamaktadır. Bulgaristan Ticari Vizesi için en önemli belge ise Bulgaristan’daki şirketten gelen davet yazısıdır. Daha önce almış olduğunuzu Bulgaristan Ticari Vizesi var ise bir sonraki Bulgaristan Ticari Vizesi uzun süreli olma ihtimali çok yüksek. Daha önceden alınmış Bulgaristan vizeniz yok ise uzun süreli Bulgaristan Ticari Vizesi alma ihtimaliniz oldukça düşüktür, Daha detaylı bilgi için bizi arayınız

5 – Şirketi olan herkes, Bulgaristan’ı ziyaret etmek için Bulgaristan Ticari Vizesi başvurusunda mı bulunmalı?
Seyahat amacınız Ticari bir faaliyet için değil ise ; Ticari vize almanıza gerek Bulunmamaktadır.